Workshops

Fablab İstanbul, her türlü yaratıcı, üretken ve yenilik içeren çalışmaya ev sahipliği yapmaktan ve destek olmaktan mutluluk duyar. Fablab ağının ortak olarak kabul ettiği tanımları ve ilkeleri benimseyen bütün çalışmaları aramızda görmek isteriz.


Teknolojiye Doğan Çocuklar için ICT Summit Now for Kid' 2015

23-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampüsü içerisinde yer alan, Kadir Has Kongre Merkezinde gerçekleştirilen zirvede teknoloji, güvenlik, gelecek, sağlık ve eğitim temaları hakkında konuk konuşmacıların eğitici sunumları ve atölye çalışmaları yer aldı. Bu zirve kapsamında FabLab İstanbul'da 8- 15 yaş arası çocuklar için " 3 Boyutlu Tasarım Atölyesi" gerçekleştirildi.


Türkiye'de ilk kez düzenlenen 3D Yazıcı Destekli " Oyuncak Tasarımı " Hackathonu

Türkiye'de ilk defa düzenlenen "3 Boyutlu Yazıcı Hackathonu", 24-25 Ekim 2015 tarihlerinde 30'dan fazla tasarımcı, öğrenci ve akademisyenin katılımıyla Başakşehir Living Lab.'de gerçekleştirildi. Kadir Has Üniversitesi FabLab İstanbul'nda desteği ile düzenlenen organizasyonda 3D yazıcılara yönelik teknolojiler & Sayısal Tasarım konusunda eğitim ve mentörlük desteğinde bulunuldu.


SALT Galata Kütüphanelerde Maker Hareketi

In 2016, we organized a workshop in Salt Galata for the "52th Library Week". We realized that workshop with the participation of university students from various design fields. We have had experience with the participant how to design and produce their ideas in digital environment than turn into digital manufacturing.


Relais Culture Europe - Creative Europe Unblocking Workshop

Amber Teknoloji ve Sanat Platformu'nun yerel organizasyonunu yaptığı EU çalıştayı Kadıköy Belediyesi, TAK ev sahipliğinde gerçekleşti. Relais Culture Europe tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, yurtiçi ve yurtdışından tasarımcı, sanatçı, kültür yöneticisi, araştırmacı ve aktivistlerden oluşan katılımcılar ile kurumlar arası işbirliğini geliştirmek ve çok kültürlü ortak projeler tasarlamak üzere "Unblocking Workshop" çerçevesinde belirlenen konu başlıkları altında ortak bir çalışma yürüttük.


European Maker Week 2016 @Fablabist

İstanbul Maker Lab ile birlikte European Maker Week 2016 kapsamında tüm dünyada aynı hafta içerisinde maker hareketini desteklemek için düzenlenen çeşitli etkinliklere Fablab İstanbul'da katıldı. Düzenlenen EMW'16 etkinliğinde FabLab İstanbul'da yaratıcı bireylerin kendi projelerini gerçekleştirebilmelerine destek olmak üzere temel mühendislik ve tasarım uygulamaları üzerine eğitimler yer aldı.


Fabrication Experience Studio #1

FabLab İstanbul'un Sayısal Tasarım ve Üretim konuları üzerine uygulamalı deneyim ve farkındalık kazandırmak için başlattığı Fabrication Experience Studio temalı workshop serilerinin ilki Social Innovation Lab. ile birlikte Geri Dönüşüm teması üzerine gerçekleştirildi. Katılımcılar her aşaması uygulamalı olarak gerçekleştirilen el yapımı kağıt atölyesinde oldukça deneyim dolu eğlenceli vakit geçirdiler.


Touch your City via 3D Printer

Kadıköy Belediyesi, TAK ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte gündelik şehir hayatı içerisinde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik fikirlerin ölçekli 3 Boyutlu prototiplerinin üretilmesi üzerine dayanan etkinlikte " Sayısal Tasarımdan Fiziksel Nesnelere Geçiş" konulu temel 3D yazılım ve üretim araçları üzerine eğitim verildi.


Maker & Sanatçı Buluşmaları

Maker & Sanatçı buluşmasının devamı niteliğinde ve bu yıl düzenlenecek olan Amber'15 Festival (Teknoloji ve Sanat Platformu) teması üzerine üretilecek fikirleri tartışmak için bilginin serbest dolaşımı ilkesinden hareketle FabLab’te buluşarak ürünlerin nasıl üretilebilecekleri üzerine bilgi paylaşımında bulunduk.


Bionico Hand Nicolas Huchet

Türkiye İnovasyon Haftası konuk konuşmacılarından olan ünlü fransız mucit Nicolas Huchet Kadir Has Üniversitesi FabLab İstanbul'u ziyaret etti. 2012 yılında 3 Boyutlu yazıcı yardımıyla kendi protez kolunu üreten " biyonik adam " Nicolas Mühendislik ve Doğa Bilimleri Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr.Taner Arsan ve FabLab İstanbul Koordinatörü Tahsin Demir'den bilgi aldı.


Design Thinking Summer Camp

Temmuz ayında mADer işbirliği ile lise düzeyinde öğrencilere yönelik olarak Design Thinking temalı yaz kampı düzenlendi. Katılımcılar yaratıcılık ve yenilikçi düşünce methodlarını yeni üretim teknolojileri ile birlikte deneyimlediler ve fikirlerini prototipleyerek sunumlarını gerçekleştirdiler.


Robot El Türkiye @Fablab Meetup

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan ve sonra kendi ayakları üzerinde durabilen bir STK'a dönüşen, E-nabling The Future projesinin Türkiye'deki ilk temsilci olan Istanbul Maker Lab. ile birlikte FabLab'te bir meet-up gerçekleştirdik. Ucuz ve ihtiyacı olanlar için 3D yazıcı destekli protez el üretimi, tasarımı ve yaygınlaştırılması üzerine tasarım ve mühendislik alanlarında eğitim gören öğrencilerin ilgisi ve meraklı soruları ile gerçekleştirildi.


FabLab -Digital Design Workshop

Sayısal Tasarım ve Üretim alanlarında farkındalık ve üretim bilgisinin yaygınlaştırılması üzerine gerçekleştirilen workshop serileri oluşturan FabLab İstanbul DDW ile sayısal üretim alanlarına odaklanmaktadır. DDW ilk serisinde Sayısal Mimari Uygulamaları üzerine Sayısal Mimari Tasarım Atölyesi düzenlenmiştir.


3D WEEK @FabLabist

Gelişmekte olan trend teknolojiler listesinde bulunmakta olan 3D Yazıcı ve Tarayıcı konularında okur yazarlığı arttırmak ve deneyimletmek üzerine gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar kendilerine ait olan 3D Taranmış verilerine eriştiler ve bu teknolojilerin kullanımına yönelik ip uçlarını deneyimlediler.


Gilt Akademi Teknoloji Eğitimi

Girişimcilik Klübü GİLT ile birlikte düzenlenen etkinlikte gilt akademi üyelerine yeni teknolojilerin gelecek kullanım alanları ve mevcut kullanımları üzerine uygulamalı bir eğitim verilmiştir. Katılımcılar 3D yazıcı teknolojisini ve yazılımlarını ilkez deneyimleme fırsatı bulmuşlardır.


3D Yazıcı Dünyası

Başakşehir Living Lab.'de düzenlenen ve katılımcılarına konu ile ilgili eğitim desteği sağladığımız etkinlikte 3D Yazıcı Dünyası detaylı olarak işlenmiştir. 3D yazıcı teknolojileri ve üretime yönelik farkları teknolojiler konusunda FabLab eğitim desteği vermiştir.